Coaching

Megoldásfókuszú szemlélettel dolgozom, beszélgetésünk fókuszában a megcélzott jövő és azok a meglévő erőforrásaid állnak, amelyekre építeni tudsz. Ezek feltérképezése és a vágyott jövő részletes leírása teszi lehetővé, hogy az átlagosnál kevesebb találkozás alatt továbblépj a számodra fontos témában.

Egyénileg

Az egyéni coachingülés a leggyakoribb coachinghelyzet. Ügyfeleimet munkával kapcsolatos céljaik elérésében, magánéleti vagy személyiségfejlődési területeken támogatom.

Ketten

Kapcsolati coaching vagy mediáció két ember között. Munkatársak konfliktusainak rendezése, párkapcsolati, baráti, szülő-gyerek közötti viszony jobbítása, tisztázása.

Csapatban

A teamcoaching egy olyan csapatfejlesztési folyamat, amely többnyire konkrét projekttel kapcsolatos kérdések megoldásához, a közös cél eléréséhez nyújt támogatást.

Egyéni coaching

Mi az a coaching?

Nincs igazán jó magyar fordítása, noha maga a coaching (ejtsd „kócsing”) szó a magyar Kocs község nevéből ered, jelentése edzés. 

A coaching egy olyan beszélgetés szakember és ügyfele között, amelynek folyamán a coach hatékony kérdéseivel segíti, hogy az ügyfél közelebb jusson céljai eléréséhez.

Milyen céllal lehet szükségem coachra?

Leginkább azok az emberek fordulnak coach-hoz, akik úgy érzik, hogy életük egy szakaszán vagy területén elakadtak, elbizonytalanodtak és szeretnének túllendülni a helyzeten, új perspektívákat, lehetőségeket keresnek.

Vezetők gyakran keresnek meg a következő témákkal: asszertivitás fejlesztése, burnout, delegálás témaköre, hatékony döntéshozás, időgazdálkodás, karriertervezés, konfliktuskezelés, munkatársak motiválása, networking, kapcsolatépítés, önbizalom erősítése, önismeret fejlesztése, personal branding, stresszkezelés.

Általában azok a vezetők fordulnak hozzám, akik saját területükön jók, és még jobbá szeretnének válni. Lehet, hogy a vezető fejlődni szeretne vagy valamilyen nehézségen túllendülni, de ha fontos a belülről jövő, hosszútávú változás, akkor érdemes coachcsal konzultálnia.

Ügyfeleim magánéleti témákkal is érkeznek: belépés új életszakaszba (pl. szülővé válás, nyugdíjazás), hatékony időgazdálkodás, önbecsülés és önbizalom kérdésköre, döntéshozatal nehézségei, magánéleti válságok, munka-magánélet egyensúlya, stb.

Fontos, hogy meglegyen köztünk a kölcsönös bizalom, és ügyfélként hajlandó legyél szembenézni önmagaddal, vállalva a felelősséget választásaidért, döntéseidért.

Miért jó coachingot igénybe venni?

  • a coaching egyéni és személyre szabott, saját igényeidhez és személyiségedhez igazodva támogat abban, hogy elérd a célodat,

  • a coachingülés időtartama a te időd, amikor csak a te témáddal foglalkozunk, nem kell tekintettel lenned másokra, vagy mások problémáit is végighallgatnod,

  • a folyamat után képessé válsz legközelebb hasonló kérdéseket egyedül megoldani,

  • azáltal, hogy a coach nem kész válaszokat ad, hanem kérdéseivel segít a saját megoldásaid megtalálásában, önbizalmat és megerősítést nyersz abban, hogy a saját életednek te magad vagy a legjobb szakértője,

  • a coach motivál és támogat a kivitelezésben,

  • saját tempódban haladsz, nem kell másokhoz alkalmazkodnod,

  • összességében elégedettebb, kiegyensúlyozottabb leszel, hatékonyabban és tudatosabban tudsz választ találni kérdéseidre.

Mi történik a coachingüléseken?

A coachingülés irányított beszélgetés, amelynek fókuszát ügyfélként te választod meg, én pedig coachként a célodhoz kapcsolódó kérdéseket teszek fel. A coachingbeszélgetés négyszemközt zajlik, alkalmanként általában 60 percben és szigorú titoktartás köt az ülésen elhangzottakkal kapcsolatban, tehát biztos lehetsz abban, hogy ami itt elhangzik, az köztünk marad.

Figyelmesen hallgatlak, megfigyeléseimet visszajelzem és további, olykor provokatív vagy szokatlan kérdéseket teszek fel. Néha feladatokat adok vagy arra kérlek, hogy rajzolj, esetleg valamilyen mozgásos feladatra hívlak, mindezt azért, hogy tisztábban láss és lépéseket tudj megfogalmazni magad számára. Különös figyelemmel keresem a belső erőforrásaidra utaló jeleket, támogató elismeréssel ösztönözlek arra, hogy mozgósítsd azokat, higgy a saját képességeidben és megtaláld a célodhoz vezető utat.

Mennyi ideig tart a coachingfolyamat?

Tapasztalataim alapján a brief coachinggal 1-3 alkalom során elérjük a kívánt célt, így általában ennyi ideig tart a folyamat. Amennyiben igényled, ettől eltérő megállapodást kötünk.

Mennyibe kerül a coaching?

Magánügyfeleimnek egy 60 perces coachingülés ára 30.000 Ft. Van, akinek egy alkalom elegendő és van, akivel hosszabb folyamatra szerződünk. Az első coachingülés után tudni fogod, hogy szükséged van-e még további ülésekre vagy már elegendően közel jutottál célodhoz.
Brief coachként mindig arra törekszem, hogy rövid idő alatt jelentős eredményt érjünk el.

Vélemények az egyéni coaching-ról

Kapcsolati coaching

Mi a kapcsolati coaching?

A kapcsolati coaching – hasonlóan a mediációhoz – közbenjárást, közvetítést és időnként békéltetést jelent. Legfontosabb célja a két ember közötti kapcsolat javítása.

Coachként pártatlan, semleges közvetítõként működöm úgy, hogy ezzel elősegítsem a hozzám érkezők egymás közötti érdemi, elismerő, szeretetteli kommunikációját. 

Milyen kérdésekkel érdemes kapcsolati coach-hoz vagy mediátorhoz fordulnotok?

Gyakori, hogy ügyfeleim konfliktusos, vitás helyzetben keresnek meg. Különösen szeretem azonban azokat az eseteket, amikor kielégítő, jó viszonyban álló emberek jönnek hozzám azért, mert szeretnék a kapcsolatukat jobbá tenni.

Jó tapasztalataim vannak az alábbi témákban:

  • munkatársi konliktusok kezelése,

  • rossz szomszédi viszony rendezése,

  • jegyespároknak: felkészülés a házasságra,

  • házastársi viták tisztázása,

  • szülő-gyerek kommunikáció javítása (különös tekintettel a kamaszkori sajátosságokra),

  • félreértések tisztázása baráti kapcsolatokban,

  • családi konfliktusok rendezése,

  • szülő-tanár vita elsimítása.

Miért jó coachingot igénybe venni?

  • a coaching egyéni és személyre szabott, saját igényeidhez és személyiségedhez igazodva támogat abban, hogy elérd a célodat,

  • a coachingülés időtartama a te időd, amikor csak a te témáddal foglalkozunk, nem kell tekintettel lenned másokra, vagy mások problémáit is végighallgatnod,

  • a folyamat után képessé válsz legközelebb hasonló kérdéseket egyedül megoldani,

  • azáltal, hogy a coach nem kész válaszokat ad, hanem kérdéseivel segít a saját megoldásaid megtalálásában, önbizalmat és megerősítést nyersz abban, hogy a saját életednek te magad vagy a legjobb szakértője,

  • a coach motivál és támogat a kivitelezésben,

  • saját tempódban haladsz, nem kell másokhoz alkalmazkodnod,

  • összességében elégedettebb, kiegyensúlyozottabb leszel, hatékonyabban és tudatosabban tudsz választ találni kérdéseidre.

Mi történik a coachingüléseken?

Megoldásfókuszú coachként már a beszélgetés elején tisztázom veletek, mi a legjobb reményetek a beszélgetéssel kapcsolatban és hogy miről fogjátok észrevenni, hogy már lépéseket tettetek a cél felé.

Figyelek arra, hogy mindketten elmondhassátok, amit el szeretnétek mondani és meghalljátok, ami a másik fél igénye és érdeke.

A beszélgetés eredményeképpen elképzelhető, hogy a kapcsolatra egészen új szemmel láttok majd rá, egymás felé tudtok fordulni, megváltozik, javul az egymáshoz való viszonyotok.

Mennyi ideig tart a coachingfolyamat?

Tapasztalataim alapján a megoldásközpontú szemlélettel 1-3 alkalom során elérjük a kívánt célt, így általában ennyi ideig tart a folyamat.

Mennyibe kerül egy kapcsolati coaching alkalom?

Egy alkalom 60 perces és fejenként 25.000 Ft-ba kerül.

Vélemények a kapcsolati coaching-ról

Teamcoaching

Mi a teamcoaching?

A teamcoaching egy olyan csapatfejlesztési folyamat, amelyen egy szervezeti egység vezetői illetve adott projekten dolgozó csapat tagjai vesznek részt. Többnyire konkrét projekttel kapcsolatos kérdések megoldásán, a közös cél elérésén dolgozunk, de gyakran keresnek meg csapatépítési igénnyel is. A folyamat célja a csapat hatékonyságának növelése, a csapaton belüli együttműködés javítása.

Az általam alkalmazott teamcoaching módszer célja, hogy a csapat felkutassa meglévő erősségeit, kompetenciáit, jól működő mintázatait, és ezekre építve találjon új és tartós megoldásokat a céljai elérésére.

Az alapkoncepció három pillérre támaszkodik:

  1. Erőforrás-orientált. A teammel közösen azt tárjuk fel, hogy milyen, már létező erőforrások vannak a teamen belül, amiket fel lehet használni.

  2. Célorientált. A team tagjainak valamennyi megnyilvánulásából azt igyekszem kiragadni, hogy a team mit akar elérni.

  3. Megoldásorientált. Kérdéseimmel újra és újra a team megoldáshoz vezető ötleteit, valamint az elérni kívánt állapot lehetséges elemeit kutatom.

Mikor érdemes teamcoachingot igénybe venni?

Leginkább akkor, amikor szükség van a csapattagok közötti kommunikáció és együttműködés javítására. Tapasztalataim alapján a szervezetek leggyakrabban a következő helyzetekben vesznek igénybe teamcoachingot:

  • amikor elakadt a csapat, és tagjai úgy érzik, az elmozduláshoz egy vagy több külső körülménynek kellene megváltoznia,

  • változások bevezetése során, amikor a cégen belül új folyamatokat, rendszereket alakítanak ki vagy a meglévő rendszer fejlesztése zajlik és az átállás bizonytalanságot, kétségeket szül,

  • új szervezeti stratégiák kialakításakor,

  • új célok kitűzése és megvalósítása során,

  • csapatok építésére, csapaton belüli ellentétek megoldására

Milyen eredménnyel jár a teamcoaching?

Teamcoach szakszerű támogatásával a team képessé válik:

  • elmozdulni új lehetőségek irányába és azokat kreatívan kiaknázni,

  • hatékonyan alkalmazkodni a szervezeti változásokhoz,

  • közösen megfogalmazni a team valódi célját és elköteleződni e cél mellett,

  • gyorsan ütőképes csapattá kovácsolódni, hamar túllépni a csapattá alakulás első, improduktív fázisain,

  • kialakítani azokat a közös értékeket és együttműködési normákat, amelyek hatékonnyá teszik a csapat működését,

  • feldolgozni a teamen belüli konfliktusokat,

  • egymást motiválni a feladatok elvégzése során,

  • eredményesen és jó hangulatban elérni a kitűzött célt.

Hogyan zajlik a teamcoaching?

Mivel a folyamatot mindig az adott csapatra, az adott cégre szabom, ezért nincsen előre meghatározott menete a teamcoaching-alkalmaknak.

Minden általam vezetett teamcoaching-folyamatban közös: a cél-, erőforrás- és megoldásorientált szemléletmód.

IDE kattintva egy konkrét teamcoaching-esetleírást olvashatsz.

Mennyibe kerül a teamcoaching?

Az árat a megrendelt szolgáltatástól, a tervezett teamcoaching időtartamától, a résztvevők létszámától és a megbízó cég egyéb igényeitől függően közösen alakítjuk ki.

Vélemények a teamcoaching-ról